Noticias Castellón
viernes, 27 de enero del 2023 | Última actualización: 22:27

La Vall d'Uixó i Benassal, en la 42ª edició del Certamen de Bandes de Música de la Comunitat Valenciana

Tiempo de Lectura: 2 minutos, 38 segundos

Noticias Relacionadas

Serà aquest diumenge 15 de gener al Palau de les Arts i competiran les bandes de les seccions segona i tercera

El diumenge 15 de gener se celebrarà, a l'Auditori del Palau de les Arts, la 42a edició del Certamen de Bandes de Música de la Comunitat Valenciana, en el qual competiran les bandes finalistes de les seccions segona i tercera. Les bandes de la primera secció actuaran en una altra sessió quetindrà lloc el 5 de febrer.

La directora adjunta de Música i Cultura Popular de l'IVC, Marga Landete, ha manifestat: "Estem molt contents de recuperar finalment la normalitat en la celebració del certamen autonòmic, encara que siga en aquestes dates tan inusuals".

La sessió de diumenge començarà a les 10.30 hores del matí, amb l'actuació de les bandes de la tercera secció.

L'obra obligada d'aquesta secció és 'Las carboneras del Nalón', de María José Belenguer Dolz, i les bandes finalistes són la Unió Musical d'Algímia, la Societat Musical La Esperanza de Sant Vicent del Raspeig i la Banda de Música Font d'en Segures de Benassal.

La Unió Musical d'Algímia, dirigida per Xesco Guillem i Escobar, interpretarà també el pasdoble 'Marina Civera', de Manuel Morales Martínez, i l'obra lliure 'The Legend of Flathead Lake', de Carl Wittrock.

A continuació actuarà la Societat Musical La Esperanza de Sant Vicent del Raspeig, que, sota la direcció de José Antonio Antolín Polo, completarà la seua actuació amb el pasdoble 'Socarrats i Tramussers', de Jaime Francisco Ripoll Martins, i l'obra lliure 'Golden Land', de Saül Gómez Soler.

Tancarà la sessió matinal la Banda de Música Font d'en Segures de Benassal, dirigida per Ricardo Fortea Marco. Aquesta formació interpretarà el pasdoble 'Gloria al pueblo', de Perfecto Artola, i com a obra lliure 'Sequences for Band', de Carlos Pellicer.

A partir de les 16.30 hores de la vesprada serà el torn de les bandes finalistes de la segona secció, per a les quals l'obra obligada serà 'El gran Mondúver', de Javier Artés Arlandis.

Començarà la Unió Musical Vallduxense de la Vall d'Uixó, que, dirigida per Ángel Martínez Cruz, interpretarà també el pasdoble 'Lara Sos Boix', de Francisco Signes, i com a obra lliure, 'Nautilus', de Juan L. Roig.

A continuació serà el torn de la Societat Musical l'Entusiasta de Benifairó de la Valldigna, que, sota la direcció de Carlos Sancho Cantus, interpretarà el pasdoble 'Los tres Adolfos', de José M. Martín Domingo, i l'obra lliure 'The Rise of the Phoenix', de Teo Aparicio Barberán.

Tancarà les actuacions de la segona secció l'Ateneu Musical de Cocentaina, dirigit per José Miguel Fayos Jordán, que completarà el seu programa amb la interpretació del pasdoble 'Guitarra española', d'Enrique Igual Blasco, i l'obra lliure 'Evocazioni', de Paul Huber.

La presentació de l'acte serà a càrrec de Laura Grande i el jurat del certamen estarà format per Marga Landete, com a presidenta, i Pere Manuel Aragó, com a vicepresident; els vocals seran Immaculada Mateu Fortuño, José Alamá Gil, Lucía Marín Marín, María José Belenguer Dolz i Daniel Ferrero Silvage.

DEJA UNA RESPUESTA

Por favor ingrese su comentario!
Por favor ingrese su nombre aquí